Antiseptik: Vynikajúce prírodné antiseptiky sú: alkohol, ocot, ako aj niekoľko kvapiek oleja lavanduly rozpustených v šálke vody.
Mravce: Mnohé domácnosti majú problém s mravcami. Ako sa ich zbaviť? Ľahko. Vyhľadajte, kde im je hniezdo.
Okolo hniezda pofŕkajte zmes sódy bikarbóny a trochu čierného mletého korenia. Túto vôňu vôbec neznášajú a zutekajú.
Recept na ich zničenie. V šálke teplej vody rozpustíte asi 3 lyžice cukra. Dáme to vychladnúť a teraz tam rozpustíte asi 1 lyžicu sódy bikarbóny a zmes si prelejete do nejakej fľašky. Keď najdete, kde im je hniezdo, kadiaľ im vedie cestička, tam nalejete trochu z tej zmesy. Cukor priláka mravce, ale že je tam aj „bikasóda“, aj tú zjedia a máte pokoj. Mravce proste explodujú.
Ako zničiť hniezdo? Najdite kde je. Pripravte si vriacu vodu, do ktorej ste pridali trochu deterdžentu a vylejte do do dierky hniezda. Celú procedúru opakujte niekoľko dní, kým mravce nezmiznú.
Osvedčil sa aj petroleum. Do pol litra vody pridajte asi 60 ml. petroleja, 60 ml. tekutého deterdžentu a 2 lyžice slnečnicového oleja. Zmes vylejete do hniezda a bude pokoj.
Chemické perá, či ako odstránime fľaky po nich. Škvrnu natrieme s metylalkoholom a potom perieme celkom normálne.
Krvavé škvrny. Látku hneď namočíte a to do chladnej slanej vody. Nechajte ju tam, asi pol hodiny. Po tomto, škvrnu posypete s trochu maizenou, dobre to tam vtrite, nechajte osušiť a už suché, okefujte.
Škvrny na koberci.
Ak na koberci máme mastnú škvrnu, rozmiešame si patričné množstvo kaolínu a vody. Škvrnu dobre natrieme (na hrubo) necháme ju sušiť. Aj dva dni. PO tomto, so štetkou koberec vyčistíme a svysávačom zoberieme všetok prach.
Do trochu vody primiešajte niekoľko kvapiek eukalyptového oleja, urobte si z toho „spray“ a zbavíte sa jemnejších škvŕn na koberci. Zároveň, zbavíte sa aj baktérií, nepríjemnej vône atď.
Deodorant. Do jablkového octu zamiešajte trochu lavanduly, šalvie, menty, listy z muškátu, rozmarín, materinu dúšku, majorán, alebo niečo priliehavé, ako lupene šípovej ruže atď.
Po opici, alebo ako predísť hlavybôľu. Skorej, ako pôjdete spať, pite vodu. Aj viacej, ako sa vám žiada.
Ak sa chystáte na party, ešte doma si dajte tabletku B a C vitamínu a nezaškodí ani lyžica jedlého oleja.
Hlavybôľ. Nie pri každom hlavybolení pomáha aj privoniavanie octu.
Čkanie, štikútkanie. Potrebujeme vraj postihnutého nastrašiť, zľaknúť. Pomáha však aj jednoduchý recept. Dajte si krišku, krížaľku citrónu a čkanie by malo prestať.
Nespavosť. Pomáha preliať si niekoľko listov citrónu, ak nemate, tak si s teplou vodou prelejete krúžky citrónu.
Vedľa postele majte trochu chmeľu. Jeho vôňa vám pomôže zaspať.
Ako si urobíme droždie?
Tento recept bol svojho času veľmi rozšírený a dnes si ho najdete len niekde na ožlknutých stranách starých Kalendárov, možno v nejakej ožlknutej písanke receptov pra-, pre-.. starej matere, ale je to osvedčený recept a nezaškodí spoznať sa s nim.
Na domáce kvasnice potrebujete:
1 väčší zemiak;
1 lyžicu chmeľa;
1 lyžicu cukra;
1 lyžicu obyčajnej múky;
2 bobuľky hrozienka.
Pracovný postup:
Zemiak nebielime, ale si ho len dobre umyjeme a rozkrojíme na Štyri čiastky. Dáme ho na rajnicu, kam pridáme trochu vody a varíme spolu s chmeľom. Zlejeme vodu, ale pozor! Nevylejeme ju, ale odložíme.
Z uvareného zemiaka si robíme kašičku, kam primiešame ten uvarený chmeľ, cukor a múku. Všetko dobre vymiešame s tou zliatou vodou, pridáme hrozienká a všetko si uschováme do nejakej kompótovej fľašky, ktorú pevne zatvoríme a položíme na nejaké teplejšie miesto, aby prišlo ku fermentovaniu. Kedy droždie „dozrie“, to uvidíme.
*Ak vám droždie dopadlo na výbornú, nestrovte ho „do dna“. Niečo si odložte, aby ste pri nasledovnom mali už pripravenú „kultúru“ na rýchlejšie fermentovanie.
============
Kožený nábytok.
Ak máte v dome kožený nábytok, dobre viete, že si tá koža vyžaduje aj určitú starostlivosť. Výrobcovia, obchodníci odporúčajú, že potrebujete si to natierať so zvláštnym preparátorom a to, až 3 – 4 krát ročne, lebo inak koža tratí elastickosť a začne sa pukať. Áno, koža si vyžaduje svoje, lenže tie komerčné preparáty sú aj pomerne drahé. Poradíme vám, ako ušetríte a verte mi, budete spokojní. Konečne, takto si ten nábytok, ale hlavne „hrdé sice“ na sedliackých vozoch udržiavali aj naší starí, ba nie len to, ale preparát sa hodil aj na údržbu kožených bačkorov, topánok, peňaženiek atď. Hodil, či hodí sa na všetko vyrobené z kože. Ako si ho urobíme? Čo na to potrebujeme?
2 ¼ šálky, alebo 550 ml. surového ľaňového oleja;
1 šálku (250 ml.) bielého octa.
Do primeranej nádoby dajte si olej a na miernom ohni ho priveďte na bod vrenia. Zložte ho z ohňa a nechajte vychladnúť. Do vychladnutého oleja primiešajte ocot, všetko prelejte do nejakej vhodnej fľašky, dobre to zatvorte a pri nasledovnom „čistení“ nábytka, už to máte po ruke.
Čo ďalej? S mäkkou handrou namočenou do tohoto oleja, natierajte kožu. Štedre. Toľko, koľko si „pýta“, koľko popije. Keď ste s natieraním zakončili, vezmite si druhú, čistú mäkkú handru a „glancujte“, či všetko dobre vyleštite.
=============
Laminex, laminát, laminovaný nábytok...
Súčasný kuchynský nábytok je pretiahnutý laminátom a aj tento, i vedľa najväčšej starostlivosti, predsa po čase sa zašpiní, bude mať nejaké škvrny a pod. Ako ho „vyliečime“? Celkom ľahko a jednoducho.
Vezmite si trochu sódy bikarbóny a octu. Urobte si z toho pastu, natrite ju handrou na miesta, alebo najlepšie po celej ploche a zotrite s nejakou vlhkou handrou.
==============
Špinavý čajník, kančov, hrniec ....
Bez ohľadu ako si dbáme na takéto nádoby, po čase sa tam predsa nazbiera „nepríjemná špina“, steny sčernejú... Konečne aj obyčajný pohár na vodu po čase sa nám „zašpiní“, ožlkne, ba aj šálky na kávu a čaj, zachytia jemný hnedý povlak. Ako sa toho zbavíme?
Ak je to kovová nádoba, tak do polovice si tam dáme kôry zo zemiakov a zalejeme to s vodou, až do vrchu a dáme, aby prevrelo, či táto zmes tam má vrieť aspoň jednu hodinu. Hladinu vody udržiavame. (Ak máme „spinavú“ džezvu, vložíme ju do hrnca a necháme, aby sa tam „varila“.) Po asi jednej hodine, zmes vylejeme a dobre opláchneme.
Ak chceme očistiť plastickú nádobu, aj na to je recept. Nalejeme si tam ocot, asi ¼ kapacity nádoby, zalejeme si to s vriacou vodou a necháme odstať asi jednu hodinu. Po možnosti, ten ocot sa snažíme mať neustále horúci.
Sú aj iné recepty. Napr. do nádoby dáte trochu sódy bikarbóny, zalejete ju s rozriedeným teplým octom a čakáte, aby zmes „zožrala“ všetkú špinu, alebo staré matere do pohára dali trochu soli, zaliali ju s octom a rukou šuchali, kým sa pohár nelešťal.
================
Žehlička.
Po čase, vnútro každej žehličky ožlkne. Ako ho vyčistiť? Do nádrže nalejeme ocot a vodu v pomere 1:1. Zapojíme na asi minútu, dve a necháme vychladnúť. Asi jednu hodinu. Po tomto nádrž vyprázdnime a dobre vypláchneme s čistou vodou.
Vonkajšok žehličky si najlepšie očistíme so sódou bikarbónou. Vlhkou handričkou si ju nanášame na špinavé miesta a dobre šucháme.
Neraz zistíme, že sa nám na žehličku nalepil škrob. Nič strašné. Na nejaký čistý papier (nie novinový) nasypeme si trochu soli a s mierne teplou žehličkou ten papier žehlíme. Žehlička sa hneď očistí.
==========
Bolenie zuba.
Na toto je vo svete viacej receptov, ako zubov. Mnohé už poznáte. Môžem tu pridať len ďalší.
Na stíchnutie boľasti vyskúšajte aj kranský klinček. Roztlčte si ho v mažiariku a dajte na boľavý zub. Ak v domácnosti máte klinčekový olej, tak na trošku bavlny dajte kvapku, dve tohoto oleja a založte na boľavé miesto. Zub stíchne. Najlepší liek je však zubár.
=============
Sedatív – kamilkový čaj.
Kamilka, harmanček, marvanček sa považuje za mierny sedatív. Večer, keď prídete z práce, radšej si dajte šálku čaju, ako kávu. Kamilka prajne vplýva na premorený mozog. Ukľudní vás.
Kamilkový čaj pomáha aj pri menštruačných boľastiach, ako aj pri boľastiach kojencov, ktorým práve začínajú rásť zúbky.
===============
Neznášate kolísanie sa člna, cestovanie autom, autobusom, lietadlom....
ľahko predídete aj týmto mukám. Pravda, najľahšie je v lekárni si kúpiť nejaké tabletky a máte pokoj, avšak máme tu aj starý vyskúšaný domáci recept.
Postrúhajte si trochu sviežého ďumbiera, asi ½ lyžičky, posypte si to so škoricovým práškom a zamiešajte si do toho aj trochu meda. Použite skorej cesty, alebo keď cítite, že vám prichádza závrat.
=========
Uštipnutie / bodnutie včelou.
A/ Ak vás uštipla včela, neškrabte si to hneď, lebo na mieste uštipnutia, bodnutia, včela vám nechala svoj sáčok s jedom. Trením si miesta, z toho sáčku vám vyjde aj zvyšný jed. Nechtom si to žialo podoberte a vytrhnite ho von. Na miesto si hneď priložte kúsok ľadu a držte ho tam, kým boľasť neprejde. Teraz si tam založte nejaký obväz, na ktorý ste položili trochu medu. Jed sa neutralizuje. Ak vám nevyšlo to žialo nejak vytrhnúť, po medovom obklade nebude s tým žiadny problém.
B/ Na poškodené, bodnuté miesto priložte si cesto z bikarbóny a trochu vody. O 15 minút boľasť sa minie.
C/ Na poškodené miesto dajte si trochu amónie.
D/ Priložte si svieže rozseknutú cibuľu, alebo cesnak.
E/ Natrite si miesto octom, alebo s citrónom.
Rihanie.
Každý človek občas rihne, avšak nadmierne rihať je nepríjemné a aj nevkusné. Príčin rihania je viacej, včetne aj rýchle jedenie, kedy so stravou hlceme aj vzduch.
Na zredukovania rihania prajne vplýva, ak si po jedle dáme šálku kamilkového, alebo mentolového čaju. (Preto je zvykom, že po jedle sa sluší hostí ponúknuť aj s mentolovou čokoládaou.)
============
Zápach z úst.
Zápach z úst je veľmi nepríjemný. V mnohých prípadoch jeho príčinou je nedostatočná hygiena, neumyté zuby, ale najčastejšie príčinou je nejaká infekcia ústnej dutiny, hrdla, alebo aj nadmierny stres, či aj používanie nejakého lieku, alebo aj nejaké narušenie hormonálnej rovnováhy.
Skúste nasledovné:
Vyplachovanie úst s obyčajnou vodou, kde ste si do pohára dáte niekoľko kvapiek mentolového oleja.
Vyplachovanie úst s bylinkovým „čajom“, alebo čaj s petržlenových lístkov, menty, „onajsových“ (aníz) semiačok, lavanduly, materinej dúšky a pod.
Účinné je aj vyplachovanie úst s teplou vodou, do ktorej ste si pridali trochu sódy bikarbóny, alebo aj umývanie zubov so sódou bikarbónou. Zápach zmizne, ba čo viacej, aj zuby dostanú krásny biely lesk.
Kedy koľvek si umývate zuby, vždy si umyte aj hornú časť jazyka, lebo práve tu sa vám zachytili zvyšky potravy.
==============
Vetry.
Nadmierne vypúšťanie vetrov, plynov, uprdkávanie je veľmi nepríjemné, ale aj to sa musí robiť. Hlavne po jedení napr. fazuľovej, alebo inej polievky zo strukovín. Ako mu predídeme?
Fazuľu, alebo inú strukovinu si skorej varenia namočíme do vody. Necháme to namočené aj celú noc. Počas varenia, do hrnca pridáme trochu octa.
Ak sa nadmiernych vetrov nezbavíte na tento spôsob, kúpte si tabletky (obyčajne sa robia z dreveného uhlia) a tieto zabránia nadmiernému „zdúvaniu“ a zjemnia nepríjemný smrad. Mnohí ich dávajú aj psíkom, lebo aj týto vedia podriadne „podkediť“.
===========
……………………….pripravil Ján Kulík
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára